صفر تا صد یک دانشجو

کاری از بچه های نساجی دانشگاه یزد

صفر تا صد یک دانشجو

کاری از بچه های نساجی دانشگاه یزد

یکی از مشکلات و معضلات کشور ما به خصوص در استان‌های محروم، پدیده‌ای به نام «بیکاری» است. متاسفانه مناطقی که در طول 8 سال دفاع مقدس، از ایران پاسداری کرده‌اند را امروزه با نام مناطق محروم می‌شناسیم. اما هستند جوانانی که نه‌تنها غول بیکاری را شکست داده‌اند بلکه برای دیگران هم اشتغال‌زایی کرده‌اند. علی‌محمد بشیده، جوانی از خطه کرمانشاه است که پای در کفش آهنین توانمندی کرده است و با پشتکار و ایمان، کمر بیکاری و محرومیت را خم کرده است.

در روسـتـای انـجـیـرک، واقع در ۳۵ کیلومتری شـهـرستان اسلام‌آباد غرب در استان کرمانشاه، زمانی که ترس و وحشت جنگ همه جا را فرا گرفته بود در خانواده‌ای پرجمعیت به دنیا آمدم. فرزند چهارم خانواده بودم و با مادربزرگ و پدربزرگمان ۱۲ نفر بودیم. پدرم کاسب دوره‌گرد بود و با زحمت از پس خرج خانه برمی‌آمد. بعد از پایان کلاس چهارم به اقتضای شغل پدر به ایلام رفتیم. کار من از آنجا آغاز شد، با برادر بزرگ‌ترم با یک گاری چهارچرخ لوازم خانگی می‌فروختیم و ضایعات می‌خریدیم و کمک‌خرج خانواده بودیم. همیشه در فکر راه‌اندازی تولیدی بودم که هم خودم و هم خانواده و اطرافیانم را مشغول به کار کند؛ ولی متاسفانه مشکل من فقط فقر مادی نبود، من فقیر علم وتجربه بودم. همین بیشتر عذابم می‌داد. ایده‌هایی که در سر داشتم جرأت مطرح کردنشان را نداشتم؛ چون یا به شدت سرکوب می‌شدم یا مسخره‌ام می‌کردند. عدم توجه، سرخوردگی و بی‌انگیز‌گی سبب شد که در سال دوم دبیرستان ترک تحصیل کنم و به کارگری در این شهر و آن شهر بپردازم. بعد از خدمت سربازی به ساوه رفتم و در شرکت «سیناکاشی» با یادگیری جوشکاری، به‌عنوان نیروی فنی شرکت به‌صورت قراردادی استخدام شدم. تحول در زندگی من از آنجا آغاز شد که نگرشم را تغییر دادم. کم‌کم به توانایی‌های خودم پی ‌بردم و به این نتیجه رسیدم که من به این دنیا نیامدام تا از صبح تا غروب برای یک لقمه نان کار کنم. سال ۸۵ به زادگاهم برگشتم و با تلاش و پیگیری شبانه‌روزی و کمک دوستانم در مدت کمتر از دو سال تمامی مشکلات را از جلوی پایمان برداشتیم.

کارآفرینی با کرم ورمی‌کمپوست
پیامبر اکرم می‌فرمایند: «بهترین شما سودمندترین شما برای مردم است.» مدام به دنبال طرح‌های خوب و جدید بودم. بر این اساس با جهاد کشاورزی ارتباط تنگاتنگی برقرار کرده بودم و طرح‌های زیادی پیشنهاد می‌دادم. تا اینکه طرح تولید کود «ورمی کمپوست» را پیشنهاد کردند. هیچ سرمایه‌ای نداشتم، با کلی دربه‌دری توانستم ۱۰ میلیون تومان چک، ودیعه بگذارم و با دست خالی شروع به کار کنم. این بار تمسخر دیگران و مخالفت خانواده نمی‌توانست مانع کارم بشود. با هر زحمتی که بود خانواده را با خودم همراه کردم. حدود یک سال‌ونیم، حتی هزار تومان فروش نداشتم، برای بازاریابی به اکثر شهرها می‌رفتم و کارت و بروشور می‌دادم. دیگر داشتم ناامید می‌شدم و حسابی کلافه و مقروض شده بودم تا اینکه یک نفر خرید قابل‌توجهی از من کرد و پنجره امیدی به رویم باز کرد. مدتی بعد مدیرعامل شرکت تعاونی دهیاران استان شدم و چندین طرح در سطح استان به کمک و پشتیبانی دفتر امور روستایی استانداری اجرا کردم. بعد از مدتی با یکی از نخبگان کشور به نام آقای «احمد طاهری» آشنا شدم و باب تازه‌ای به روی من باز شد و با همکاری همان کسی که اولین خرید را از من انجام داده بود، چند شرکت دانش‌بنیاد برای ساماندهی پسماند شهر، ثبت کردیم و به عنوان مشاور شهرداری ساوه توانستیم ده‌ها طرح بزرگ دیگر را در سطح کشور به مرحله اجرا برسانیم.

همه مزایای یک کرم کوچک
مـح‍ـصـولات ورمی کمپوست، پتانسیل‌های زیادی دارند که سود‌آوری زیادی را در داخل و خارج از کشور به دنبال خواهد داشت. در هر کدام از سایت‌های پرورش کرم خاکی و تولید کود، بطور مستقیم ۵ نفر مشغول به کار هستند و با توجه به زمان کاری، در زمینه‌های بسته‌بندی، بازاریابی، فروش و... نیز افراد زیادی را تحت پوشش قرار می‌دهد. این کرم‌ها ۷۰ درصد پروتئین خام دارند و مصارف بسیار زیادی دارند. از جمله آنها می‌توان به ساخت دارو و کرم‌های پروتئینه و مکمل‌های غذایی دام و طیور و آبزیان اشاره کرد. به دلیل قدرت تکثیر بسیار زیادی که دارند، به راحتی می‌توانید تولید خود را در مدت زمان اندکی افزایش بدهید. این کرم ها از مواد فسادپذیر تغذیه می‌کنند و آن را تبدیل به یک کود غنی می‌کنند که می‌تواند جایگزین کودهای شیمیایی باشد. همان‌طور که اشاره شد به دلیل وجود پروتئین زیاد در این کرم و وجود امگا ۳، به لحاظ غذایی در کشورهای آمریکای جنوبی و همچنین جنوب شرق آسیا، از اهمیت قابل‌توجهی برخوردارند. از طرف دیگر کود ورمی کمپوست را امروزه به عنوان مهم‌ترین کود و پایه اصلی تولید محصولات ارگانیک معرفی می‌کنند. این کود، دارای خواص بسیار زیادی ازجمله توانایی نگهداری آب به میزان۳ برابر است و تمامی مواد غذایی مورد نیاز گیاهان را دارد که در بخش کشاورزی باعث افزایش ۲۰ تا۴۰ درصد تولید محصول می‌شود.

علاقه و پشتکار می‌خواهد و سختی کشیدن
کار تولید ورمی‌ کمپوست از لحاظ اقتصادی دارای سود خوبی است و واقعا برای انجام این کار باید با جان و دل و علاقه کار کنید. هیچ کاری ساده نیست و هر کاری مشکلات خاص خودش را دارد. اما این کار خیلی پیچیده نیست و همه می‌توانند آن را انجام بدهند؛ اما درعین حال نیاز به مراقبت و رسیدگی و کار مداوم دارد. یکی از دلایلی که باعث علاقه من به این کار شد، این بود که تفکر در توانایی‌هایی که خداوند در وجود این موجود چند سانتی‌متری بدون چشم، گوش، دست و پا قرار داده. نشان می‌دهد که پروردگار هیچ موجودی را بی‌دلیل و بدون حکمت خلق نکرده است. اطراف ما کسانی هستند که واقعا تلاش می‌کنند اما شغل‌های کاذبی را انتخاب کرده‌اند که هیچ سود و فایده‌ای برای دیگران ندارند. «خدای ما آن کسی است که او همه موجودات عالم را نعمت وجود بخشیده وسپس به راه کمال هدایت کرده است« آیه ۵۰ سوره طه». پس چه بهتر کاری را انتخاب کنیم که برای همه سودآور باشد.

ایده‌هایی برای آینده
اهداف بسیار بزرگی دارم و با ترویج ورمی کمپوست و جایگزین کردن این کود به جای کودهای شیمیایی می‌خواهم از سونامی سرطانی که به گفته کارشناسان در راه است، جلوگیری کنم. همچنین می‌خواهم به جوانان بیکاری که پیدا کردن کار برایشان سخت به نظر می‌رسد، نشان بدهم که با تغییر نگرش و دیدشان به آینده و همچنین پشتکار با سرمایه اندک هم می‌توان سودهای سرشار کسب کرد. من کارم را محدود به تولید کود ورمی کمپوست نکرده‌ام و در زمینه تولید محصولات ارگانیک نیز فعالیت کرده‌ام. تاسیس مرکز تولید کود ورمی کمپوست در شهرک بازیافت شهرستان ساوه را با مساحت ۵۰۰۰ متر و ظرفیت تولید روزانه ۵ تن کود، با همکاری مسئولان استان مرکزی و شهرستان ساوه آغاز کردم. همچنین در زمینه بذرهای تکاملی و مخلوط با دکتر حق‌پرست، رئیس بخش تحقیقات غلات معاونت موسسه تحقیقات کشاورزی دیم استان کرمانشاه شروع بکار کردیم، نزدیک به یک سال هم هست که با پارک علم و فناوری استان کرمانشاه کار می‌کنیم. همیشه یاد گرفتن چیزهای تازه برایم جذاب و نشاط‌آور بوده است؛ از این‌رو بعد از سال‌ها ترک تحصیل، در دانشکده کشاورزی در رشته زراعت مشغول به تحصیل هستم.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی